V souvislosti s ekologickými trendy v poslední době se rozmohla i filosofie ekologického oblečení. V módním průmyslu jsou ekologické, etické a morální přešlapy poměrně běžnou záležitostí, což je rozhodně jedna z věcí, která se v 21. století musí zarazit. Možná už i vás přestalo bavit nákupní šílenství v obchodních domech a zamysleli jste se, jak pomoci v boji proti rychlé módě. Tento článek je určený nejen pro zájemce o ekologické oblečení, ale rovněž pro všechny, kteří se alespoň jednou v životě zamysleli nad tím, jak pomoci k lepšímu životu na této planetě.
Proti čemu bojuje ekologická móda?
V médiích teď často slýcháme pojem „fast fashion” neboli rychlá móda. V novinách čteme o tragédiích, kdy se v zemích Asie zbortí oděvní továrna, která posledních několik let sotva stála. Ženy, děti tam sedí a vyrábí jedno stejné tričko za druhým často i přes 12 hodin denně za směšnou hodinovou sazbu.
Právě proto vznikla certifikace GOTS (Global Organic Textile Standard), která vznikla za účelem udržování a zajištění udržitelnosti v oblasti textilní výroby a distribuci. Ptáte se, jak to pomáhá ženám a dětem v továrnách? Abychom pravdu řekli, zatím nijak. Je potřeba si uvědomit, že i největší módní značky v Evropě z těchto továren zboží odebírají. Jako všechno, i tohle je otázka peněz. Možná až se lidstvo přestane honit za penězi, dočkáme se i etických, pracovních podmínek napříč celým světem.
Nicméně ať hned nezačínáme takhle depresivně – celá odpověď na otázku ekologie a udržitelnosti je skrytá ve vlastní odpovědnosti jedince. Každý musí začít od sebe. Protože když lidé přestanou „fast fashion” kupovat, přestane se vyrábět. Je to jednoduše tržní mechanismus. A jak tedy začít?
Zásady ekologické módy
V tomto si uvedeme koncept 3R, který se víc a víc rozvíjí v zahraničí a pomáhá s problematikou neekologické módy. Jaké jsou tedy zásady 3R:
- Reduce (zredukuj).
- Reuse (znovu využij),
- Recycle (recykluj).
Reduce (zredukuj)
V dnešní době je to mnohdy více o kvantitě než o kvalitě. Přitom všechny ženy ví, že mohou mít dvě plné skříně oblečení a stejně nemít co na sebe. Co za tím stojí? Naši lidskou touhu dennodenně podporují obchodní centra a e-shopy vypouštěním nejnovějších trendů či krátkodobým zlevňováním zboží. Člověk má tak pocit, že je zrovna tato akce nebo tento kousek oblečení naprosto jedinečná šance. A příští týden znovu.
A kde je cesta? V minimalismu. Jako všechno na světě, i nákupy oblečení jsou o balancu, střídmosti a zdravém uvažování. Pokud začneme o nakupování oblečení přemýšlet, zjistíme, že stačí kupovat kvalitní, značkové oblečení nadčasových tvarů a barev, které bude in dnes i za pět let. A o tom to je. Myslíme si, že tajemství a kouzlo minimalismu je v kvalitě kupovaných kousků oblečení.
Na to konto je také dobré nakupovat známé značky a oblečení módních domů, které svou kvalitu prokazují již několik dekád. Osvědčenou kvalitou je například dámské i pánské oblečení Dolce & Gabbana.
Reuse (znovu použij)
Dnešní doba dokonce podporuje znovu využívání starého oblečení a dokonce na tom můžete něco vydělat. Udělejte si jeden volný víkend prostor a postavte se před svou skříň. Opravdu tam není nic, co jste už minimálně rok nenosili? Nebo dva? Vsadíme se že ano. Nechte si ty kousky oblečení, které pravdu nosíte a zbytku se prostě bez lítosti zbavte. Prodejte to nebo darujte. Buď si vyděláte pár korun navíc, nebo uděláte radost někomu jinmu. A to je většinou mnohem lepší než peníze.
Recycle (recykluj)
Vzpomeňte si, jak s oblečením pracovali naši rodiče nebo prarodiče. Z čeho jsme vyrostli, naši rodiče posunuli dál mladším sourozencům nebo dětem svých kamarádů. Co už bylo natolik roztrhané nebo zničené se použilo jako hadry na úklid nebo se z něj ušilo oblečení pro panenky. Vždy se však najdou i takové kousky, které jednoduše nijak nezpracujete, a tak ho můžete hodit do kontejneru na textil. Takové oblečení putuje zpět do továren, kde textil zrecyklují na nové materiály a využíjí ho znovu, ale jinak (např. jako výplň do sedaček).