Severská mytologie: Vše co chcete vědět o severských bozích

Většina z nás má alespoň ponětí o řecké a římské mytologii. Uměleckých děl vytvořených na základě boha Dia a jeho božích kolegů je nespočet. Stejně tak i římské pověsti a mýty zaznamenávají nespočet celosvětově známých bohů a bohyň. Ale jak je to se severskou mytologií? Mnozí z vás ji možná znáte podle filmů ze studia Marvel, kde se pojednává o Thorovi, Loki, Ódinovi a mnoho dalších. Pojďte si s námi přečíst, co je na verzi Stana Leeho a Jacka Kirbyho pravdy.

Stejně jako jiná evropská náboženství, i to Severské je opředeno mnoha pověstmi a mýty. Mnoho ze severské mytologie má společného s germánskou mytologií, která se zabývala podobnými jmény, příběhy a mají velmi často stejný původ. Příběhy o severských bozích pochází od kmenů ze skandinávského ostrova. Jedná se o ty stejné kmeny, které spojuje vikingská kultura, tedy jde převážně o Dány, Švédy nebo Nory. Stejně jako řecká mytologie, i ta severská je polyteistická.

Příběh severské mytologie

Severská mytologie se však neomezovala pouze na bohy. Příběhy a povídky jsou opředeny nejrůznějšími postavami jako jsou obři, světlí nebo černí Álfové a další. Skandinávští bohové jsou rozděleni na dvě skupiny (rodiny). Ásové jsou označováni za válečníky a starší Vanové se naopak zaměřují na otázku plodnosti a prosperity. 

Severská mytologie popisuje devět světů, které jsou navzájem spojeny světovým stromem, tzv. Yggdrasilem. Tento strom měl údajně prorůstat všemi devíti světy a tvořit světovou osu. Všechny tyto světy byly rovněž bydlištěm všech mýtických postav, lidí i mrtvých duší. 

Severská mytologie: Bohové

Ódin

Pokud by se měl někdo považovat za vládce všech bohů, byl by to právě bůh Ódin. Tento jednooký bůh je označován za boha válek a padlých válečníků, moudrosti, kouzel, spravedlnosti a mýtického opojení. 

Thor

Kdo by neznal pohledného, mohutného Thora v podání Chrise Hemswortha. Thor je považován za ochránce bohů, který zabíjel vše, co mu přišlo pod ruku. Thor byl pověstný především svým strašlivým hněvem a nadlidskou silou. Byl synem samotného Ódina a pověstné Thorovo kladivo se nazývá Mjölnir.

Loki

Loki byl podle severské historie bratrem Ódina, který byl pouze zpola člověk a zpola obr. Byl známý svou lstivostí a zlomyslností. Přestože mnohokrát bojoval proti ostatním bohům, během důležitých momentů se postavil na jejich stranu a pomohl jim přemoci nepřítele. Podle pověsti však Loki přelstil, a s pomocí jiného nevinného boha zabil oblíbence Baldera, za což byl následně pronásledoval a potrestán.

Frey

Frey je bůh plodnosti a smyslnosti. Má sestru, která je rovněž bohyní plodnosti, lásky a erotiky. Oba pochází z rodu Vanů a byli v Asgardu vězněni, aby se předešlo dalším válkám mezi bohy. Pro svou milovanou poloobryni Gerd obětoval i svůj nejlepší meč, který pro něj ukovali skřítci Alfové.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *