Závěsná svítidla: Výhody, trendy a nastavení

Vrhli jste do rekonstrukce vašeho domu nebo jen toužíte po změně? Trendem dnešní doby jsou závěsná světla. Závěsná svítidla můžete zakomponovat do kuchyně nad jídelní stůl, do obývacího pokoje, nad pracovní stůl nebo do dlouhé chodby. Výběr je jen na vašem vkusu a požadavcích. Na trhu jich najdete opravdu nepřeberné množství.

Výhody závěsných svítidel

Kromě toho, že závěsná svítidla vypadají skvěle, rozzáří všechny místnosti vašeho domu či nového bytu. Závěsná svítidla můžete koupit v klasickém, retro, vintage, námořnickém nebo moderním designu, který jde ruku v ruce s minimalismem. Mezi hlavní výhody patří:

  • velký výběr tvarů, barev a materiálů,
  • velký výběr velikostí s možností nastavení výšky,
  • možnost použití klasických i LED žárovek.

Materiály a barvy designových závěsných svítidel

Co se týká materiálu, máte opravdu z čeho vybírat. Chcete sladit svítidlo s dřevěným dekorem vašeho bytu? Máte v bytě betonové stěrky a rádi byste tento styl zachovali? Máte raději sklo nebo textil? Není problém. Materiály a barvy lze také různě kombinovat. V oblibě jsou černé kovové lustry se dřevem, kovové lustry s textilním kabelem nebo jen textilní kabely s viditelnou designovou žárovkou bez další dekorace.

Sáhnout můžete po materiálu jako je: kov, beton, dřevo, hliník, keramika, sklo, textil, plast, měď, nerezová ocel nebo dokonce papír. Sladit s designem místnosti můžete velmi jednoduše i barvy. Vybírat můžete z široké škály barev od černé, bílé, čiré až po růžovou nebo modrou. 

Kam umístit závěsné osvětlení?

Aby závěsné světlo plnilo svůj význam a poskytlo dostatek světla i stínu, musíte jej vhodně umístit. Střed místnosti už dávno není nejlepší volba zejména pro větší prostory. Zamyslete se spíše nad tím, kde budete mít umístěny stoly, křesla, komody apod. Závěsná světla by měla být umístěna nad hlavními prvky místnosti. Následně je lze doplnit o další typy osvětlení např. stojací lampou nebo bodovky. 

Při umístění zvažte také stínítka osvětlení. Pokud jste si vybrali osvětlení s dobře viditelnou žárovkou nebo s průhledným stínidlem, pravděpodobně dokáže velmi dobře osvětlit celý prostor. Pokud jste si vybrali světlo s černou barvou stínítka, světlo bude směřovat dolů a do prostoru se téměř nedostane. Tento typ je vhodný nad jídelní a obývákové stoly.  

Jakou výšku světla nastavit?

Výška nastavení svítidla je individuální dle vlastního uvážení. Doporučuje se začít cca 80 až 100 centimetrů nad stolem. Doporučená výška nastavení světla nad zemí je cca dva metry. Světlo poté můžete přenastavit podle preferencí. Důležité je, aby nikdo nenarážel do světla hlavou. 

A jak je to s nastavitelností výšky? Některá světla fungují na principu kladky a protizávaží, kdy výška lze upravit rukou pouhým stažením nebo vytažením světla.  

Dálkové ovládání pro regulaci světla

Pro snadnější ovládání a regulaci světla si můžete pořídit závěsné světlo s dálkovým ovládáním. Nastavit si poté můžete například:

  • teplotu světla,
  • barvu osvětlení,
  • intenzitu světla. 

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *